24.03.2020 Coronavirus Cov Lus Qhia Ntxiv: Tus Neeg Muaj Mob Kho 26

Qaib ntxhw Minister of Health - Dr. Fahrettin Koca
Qaib ntxhw Minister of Health - Dr. Fahrettin Koca

rooj uas qhia qhov tseeb qhov teeb meem hais txog # coronavirus mob nyob rau hauv Qaib Cov Txwv, twb muab qhia rau cov pej xeem.

  • Tus naj npawb ntawm mob: 1.872
  • Tuag: 44
  • Kev Saib Xyuas Ntxiv: 136
  • Raug mob plab (mob lub ntsws): 102
  • Kho Kom Zoo: 26
qaib ntxhw corona tus kab mob no tus neeg mob daim ntawv teev
qaib ntxhw corona tus kab mob no tus neeg mob daim ntawv teev

Twiti, uas tau piav qhia txog tus kabmob coronavirus muaj hnub tim 24.03.2020, ntawm Thawj Fwm Saib Xyuas Kev Noj Qab Haus Huv Fahrettin Koca tau muaj raws li hauv qab no:

Muaj pes tsawg tus neeg? Qhov no tau nug txhua hnub hauv 195 lub tebchaws. Poob thiab yog hais tias tsis lig dhau lawm rau Qaib Cov Txwv. Qhov ntsuas tuaj yeem tiv thaiv qhov nce ntxiv. Kev ntsuas tag nrho ntawm 24 tau ntsuas hauv LAST 3.952 HOURS. Muaj 343 cov tshuaj ntsuas tshiab. Peb poob 7 ntawm peb cov neeg mob. Ib tug yog neeg mob COPD. Rau yog tus muaj hnub nyoog lawm. Peb zoo li txoj kev ntsuas uas peb tau ua lawm.

Qaib ntxhw coronavirus Tshuav Sheet 24.03.2020/XNUMX/XNUMX

Txog tam sim no, tag nrho ntawm 27.969 qhov kev ntsuam xyuas tau ua, 1.872 raug kuaj pom, thiab peb tau ploj tus neeg mob 44, feem ntau cov neeg laus thiab cov neeg mob COPD.

11.03.2020 - Tag nrho 1 Case
13.03.2020 - Tag nrho 5 Case
14.03.2020 - Tag nrho 6 Case
15.03.2020 - Tag nrho 18 Case
16.03.2020 - Tag nrho 47 Case
17.03.2020 - Tag Nrho 98 Tus Neeg + 1 Tuag
18.03.2020 - Tag Nrho 191 Tus Neeg + 2 Tuag
19.03.2020 - Tag Nrho 359 Tus Neeg + 4 Tuag
20.03.2020 - Tag Nrho 670 Tus Neeg + 9 Tuag
21.03.2020 - Tag Nrho 947 Tus Neeg + 21 Tuag
22.03.2020 - Tag Nrho 1256 Tus Neeg + 30 Tuag
23.03.2020 - Tag Nrho 1529 Tus Neeg + 37 Tuag
24.03.2020 - Tag Nrho 1872 Tus Neeg + 44 Tuag

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, vaka sayısının açıklanacağı ekran hakkında bilgi verdi.

Yaptığı konuşmasında, hiçbir sağlık kurumunun, hiçbir hekimin virüsün bulaşmasını önleyemeyeceğini vurgulayan Koca, “Bunu siz önleyebilirsiniz. Evinize çekilerek önleyebilirsiniz. Gerekli durumlarda maske takarak önleyebilirsiniz. Temastan kaçınarak önleyebilirsiniz. Bu mücadelede devletimiz güçlüdür. Bu güçle sonuç alacak olan varsa bizleriz” diye konuştu.

“Orta yaşlardaki vaka sayısı az değil”

Yaşı daha büyük olanlara da seslenen Koca, “Orta yaşlardaki vaka sayısı az değil. Virüs, genç, yaşlı, orta yaşlı ayrımı yapmıyor. Eğer farkında olmadığınız bir hastalığınız varsa, virüs onu ortaya çıkaracak ve tedavi hiç ummadığınız kadar zor olacaktır” uyarısında bulundu.

“Uygulamayı lütfen tatil olarak görmeyin”

Çocukların eğitiminin devam ettiğini hatırlatan Bakan Fahrettin Koca, şunları söyledi:

“Eğitim bir süreliğine internet ve televizyon üzerinden veriliyor. Uygulamayı lütfen tatil olarak görmeyin, çocuklarınızın da konuyu böyle anlamalarını önleyin. Derslerinden, arkadaşlarından geri kalmasınlar.”

Bilgiler dijital ortamda her gün güncellenerek kamuoyu ile paylaşılacak

Bakan Koca, kamuoyunun bundan sonraki dönemde daha kolay ve net bilgi alması için yapılacak uygulama hakkında şu bilgileri aktardı:

“Bundan sonraki dönemde düzenli bir şekilde toplam hasta sayısını, test sayısını, kaybettiğimiz vaka sayısını, yoğun bakımda olan hasta sayısını, entübe yani solunum cihazına bağlı olan hasta sayısını ve iyileşen hasta sayısını dijital ortamda her gün güncellenerek kamuoyu ile paylaşmış olacağız.”

Çin’den alınan ilaçlar

Çin’den alınan ilaçların sayısı ve hastalarda kullanımına değinen Bakan Koca, “136 hastamıza başlandı. Tedavi dozu belli. Bilim Kurulunun bir önerisiyle olan bir doz ve ortalama bir kutunun bir hasta için kullanıldığını biliyoruz ve en az 5 günlük bir kullanım. Ne oranda bir fayda sağlayıp sağlamadığını önümüzdeki bir hafta içerisinde daha net konuşabiliriz” diye konuştu.

“83 milyonun testi yaptırması gerekmiyor”

Testlerin kimlere yapılması gerektiği konusunda da açıklamalarda bulunan Koca, “83 milyonun test yaptırması gerekmiyor, dünyada böyle bir uygulama yok. Çünkü testi yaptırdığınızda negatif çıkabilir ama 3 gün, 5 gün sonra pozitif çıkabilir. O dönemde birçok kimseye bulaştırabilirsiniz. Herkes kendisini bir virüs taşıyıcısı olarak görerek hareket ediyor olmalı” şeklinde konuştu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bakan Ziya Selçuk, Bilim Kurulunun da önerisiyle koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 Nisan’a kadar okulların tatil olması, uzaktan eğitimin devam etmesi kararını aldıklarını bildirdi.

Yaşanan sürecin dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir problem olduğuna dikkati çeken Selçuk, bu konuya Bakanlık olarak pedagojik açıdan baktıklarını, önceliğin de çocukların sağlığı olduğunu vurguladı.

“Eğitsel ihtiyaçların telafisi, sınavlar konusunda her türlü senaryoya hazırız”

Önümüzdeki haftadan itibaren çok daha kaliteli, dolu dolu programlarla çocukların eğitimini sürdürmeye devam edeceklerini belirten Selçuk, şunları kaydetti:

“Bütün vatandaşlarımızın, anne babaların müsterih olmasını isterim. Çocuklarınızın her türlü eğitsel ihtiyaçlarının tamamlanması ve telafisi, sınavlar konusunda her türlü senaryoya hazırız. Kimsenin gereğini yapacağımızdan hiçbir endişesi olmasın.

Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığıyla ilgili diğer mevzuat, ihtiyaçlar ve sınavlarla ilgili hususlara ilişkin de zaman zaman kamuoyunu bilgilendirme ve bazı hususları paylaşma durumunun söz konusu olacağını bildirdi.


Kev Xov Xwm Kev Tsheb Ciav Hlau

Yog thawj tus tuaj tawm tswv yim

Comments